Kaip skriaudžiame save kaskart imdami kavą išsinešimui
Kai kur nors viešumoje kalbama apie vienkartinius kavos puodelius, kaip kokia taisyklė minima tik jų žala gamtai. Tačiau dar niekada nėra tekę matyti reklaminės kampanijos, atkreipiančios dėmesį į neigiamą šių puodelių poveikį MUMS patiems - mūsų kūnui ir sveikatai. Mažai kalbama apie tai, kaip gėrimas iš vienkartinių puodelių prasilenkia su rūpinimusi savo sveikata ir gerove.
Taigi, kuo mums žalingas toks iš pažiūros nekaltas dalykas kaip vienkartinis puodelis, nors dauguma verslų taip noriai juos naudoja ir siūlo? Vienkartinių puodelių vidinė dalis yra padengta plonu plastiko sluoksniu (net jei prilietus ranka tai jaučiasi lyg ,,popierius"). Paprastai tai nėra vien tik plastikas - įeina ir kitos toksiškos sudedamosios dalys, reikalingos tokiam sluoksniui pagaminti. Problema atsiranda todėl, kad plastikus susudūrus su karščiu (kaip kad pilant kavą ar arbatą) į mūsų gėrimą išsiskiria smulkios mikroplastiko dalelės. Moksliniais tyrimais matuojama tūkstančiai tokių dalelių jau per pirmas kelias minutes nuo kontakto su karščiu. Taip pat puodelyje randami tokie vardai kaip: dietilio ftalatas, stirenas, vinilo chloridas... Daugiau negąsdinsiu, jei norite galima plačiau pasidomėti šiomis medžiagomis. Vadinasi kaskart gerdami tokį gėrimą, geriame savotišką plastiko ir toksinų kokteilį. Tiesa, tyrimai taip pat rodo, kad šiam reiškiniui karštis net nėra būtinas - tas pats vyksta ir geriant šaltus gėrimus iš plastikinių indų, tik ne tokiu spartumu.
Natūraliai kyla klausimas - o kas čia tokio? Kodėl gi mūsų kūnui neverta ,,valgyti" plastiko? Priežastis labai paprasta. Pradėsiu kiek iš kitos pusės: kai į mūsų organizmą patenka virusas ar bakterija, organizme sukuriamas uždegimas tam, kad ligos sukėlėjas būtų nukenksmintas. Tai padarius, uždegimas sumažėja ir pasveikstame. Manoma, kad į plastiko daleles mūsų kūnas reaguoja taip pat, kaip į visus kitus svetimkūnius - siekia juos pašalinti, sukeldamas uždegimą. Tačiau kadangi plastikas yra ne natūrali, o žmogaus sukurta medžiaga ir jos mūsų aplinkoje labai daug, uždegimas užsitęsia ir tampa lėtinis. Įdomu tai, kad šiuo metu jau sunku rasti žmogų, neturintį jokių su uždegimu susijusių ligų (kaip žvynelinė, artritas, dermatitas, vaisingumo problemos, skydliaukės ligos, dirgliosios žarnos sindromas, vilkligė ir t.t.). Jau sutariama, kad visų lėtinių ligų pagrindas yra būtent uždegimas, kurį turime gydyti.
Žinoma, uždegimas yra sudėtingas reiškinys, susidedantis iš daug faktorių, tačiau jei nesunkiai galime pašalinti nors vieną jo šaltinį, kodėl gi to nepadaryti? Geroji žinia ta, kad šiais laikais turime puikių alternatyvų vienkartiniams puodeliams. Į kavines ar renginius galima įsimesti savo daugkartinio naudojimo puodelius iš stiklo/metalo, kurie užima ne tiek daug vietos ir atlieka gerą darbą tiek mūsų kūnui, tiek gamtai. Toks smulkus žingsnis signalizuoja, kad mes patys sau rūpime ir norime gero, norime, kad mūsų kūnas gautų tik tai, kas jam geriausia ir palankiausia.
Šaltiniai:
Akbulut, S., Akman, P. K., Tornuk, F., & Yetim, H. (2024). Microplastic Release from Single-Use Plastic Beverage Cups. Foods (Basel, Switzerland), 13(10), 1564. https://doi.org/10.3390/foods13101564. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11121293/
Patra, B., Gautam, R., Das, M. T., Pradhan, S. N., Dash, S. R., & Mohanta, A. K. (2024). Microplastics Associated Contaminants from Disposable Paper Cups and Their Consequence on Human Health. LabMed Discovery, 1(2). https://doi.org/10.1016/j.lmd.2024.100029. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S3050474024000296?via%3Dihub